Piękny uśmiech u psa ma nie tylko wartość estetyczną, ale przede wszystkim zdrowotną. Zęby czworonoga bez odpowiedniej pielęgnacji i odpowiedniego żywienia psa będą ulegały osadzaniu się kamienia nazębnego.
Czym jest kamień nazębny i jak powstaje?
Kamień nazębny to naturalnie wytwarzający się twardy żółto-brązowy osad. Jest wynikiem reakcji różnych substancji w jamie ustnej psa. W wyniku działania różnych bakterii oraz resztek pokarmu znajdujących się w jamie ustnej wytwarza się powłoka. Z czasem nagromadzenie się kamienia jest tak duże, że zaczyna sięgać również dziąseł, gdzie tworzą się stany zapalne. Warto więc dbać o zęby psa, aby ustrzec go przed bólem, cierpieniem i musem usunięcia zębów. Do tego dochodzi nieprzyjemny zapach z psiego pyska, który potrafi mocno doskwierać.
Jak pielęgnować jamę ustną u psa?
Kamień nazębny najczęściej dotyka psów z wadami zgryzu i psów, którym podawana jest jedynie mokra karma. Mokra karma nie jest w stanie oczyścić psich zębów z osadu, dlatego warto zadbać o dodatkowe wspomagacze w postaci karmy suchej, gryzaków lub specjalnych przysmaków dentystycznych, które wspomogą ścieranie się kamienia i utrzymają zęby czworonoga w dobrej kondycji.
Warto również wyposażyć się w specjalną szczoteczkę i pastę do zębów dla psa, która będzie mu smakowała i będzie dla niego bezpieczna i myć psu zęby każdego wieczora, aby usunąć zanieczyszczenia z jamy ustnej.
Aby zapewnić psu higienę jamy ustnej, należy regularnie stosować zabiegi profilaktyczne związane z utrzymaniem zdrowia jamy ustnej poprzez regularne gryzienie, czyszczenie zębów i ich szczotkowanie.
Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego u psa:
- Daj swojemu zwierzakowi zabawkę lub naturalnego gryzaka do żucia co najmniej 2 razy dziennie
- Regularnie myj zęby szczoteczką i odpowiednią pastą do zębów
- Oczyść usta i zęby po każdym posiłku
- Używaj regularnie przysmaków dentystycznych dla psów
Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie
Kiedy nie zadbamy odpowiednio o higienę jamy ustnej naszego pupila usuwanie kamienia nazębnego pod narkozą w gabinecie weterynaryjnym może być jedynym rozwiązaniem, choć nie zawsze stan zdrowotny psa, szczególnie starszego na to pozwala. Przed zabiegiem należy skonsultować się z weterynarzem czy u naszego pupila taki zabieg jest w ogóle możliwy do wykonania i przeprowadzić niezbędne badania.
Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem zoologicznym TuZwierzaki.pl